About Me

Photographer / Designer

ECE DENIZ KİMDİR?   

23.10.1995 İstanbul doğumlu.Şişli Myo Moda Tasarım eğitiminin yanı sıra İsmek,İstanbul Moda Akademisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi SEM Fotoğrafçılık eğitimleri bulunmaktadır.Fotoğrafçılıkta ilk adımlarını 2012 senesinde atmaya başlamıştır.Üniversite hayatının hemen ardından Koton Mağazacılık Tekstil A.Ş. | Genel Müdürlük ‘te Tasarım Asistanı olarak işe başladı.Görsel gücü ve yeteneğini çekimlerinde sergilediği styling ve konseptlerle gözler önüne seriyor.Yenilikçi bir kişiliğin yanı sıra öncü bir kişi olabilmek en büyük hedefi.

WHO IS ECE DENIZ?   

Born 23 Oktober 1995 in Istanbul/Turkey. Graduaded from the following fashion institutions: Sisli Myo Moda Tasarim (Fashion and Styling) and Ismek Istanbul Moda Akademisi (Fashion Academy), aswell as from Yildiz Technical University in SEM Photography. Her first step in the photography world was in 2012. After university life she worked at Koton Magazacalik Tekstil A.S. (a textile firm) and General Management department as a Designer Assistant. Her visual power and ability is expressed in her shooting to showcase her style and concept. Besides having an innovative personality, being a pioneer is her biggest goal.

Едже дениз?   

Родилась 23 октября 1995 года. Училась в шишли Мио дизайн моды, также в Стамбульской Академии Моды и закончила Университет Йылдыз по специальности фотография. Свои первые шаги в мире фотографии Эдже начала делать еще в 2012 году,после успешного окончания вуза сразу же начала работать в холдинге Котон помощником дизайнера. Самую большую важность в сьемках придает стилистике и мощности концепта. Мечтает привнести в мир фотографии и искусства новый поток идей.